פתרון בעיית עשבים שוטים ודשא מתחת לדק

 

בעיה מעצבנת שעשויה להתגלות עם השנים היא גדילת עשבים שוטים או דשא מתחת לדק שמבצבצים בין החרכים. בניית דקים מקצועית כאמור, משמעותה עבודה יסודית בלי קיצורים. לכן, ביסודות המונחים על האדמה יש לדאוג להניח עליה יריעת ניילון או פלריג העשויה פולימרים המאפשרים חדירת מים אבל מונעים צמיחת עשבים.

אחרי שהבורות נחפרו, הקורות נמשחו בזפת והוצבו במרכז הבור, הבטון נוצק מסביב ויריעת האיטום הונחה כראוי נוכל לסמוך על יסודות טובים לבניית דק עליהם אפשר יהיה להצמיד את התשתית (מסגרת העץ שמתחת לקורות) ואת הקורות כמשטח ישר, מפולס ויפה שישאר כך לשנים רבות.

בניית דקים

בניית דקים היא עסק מעניין ומאתגר משום שהיא דורשת תשומת לב רבה לפרטים, לאיכות חומרים ולגישה מקצועית משלב התכנון ועד הביצוע לשביעות רצונו של הלקוח.

יש דקים דומים אבל אין דקים זהים מה שהופך את בניית הדקים לאומנות של התאמה יחודית לתנאי השטח.

 

תיק עבודות דקים

 

אחד השלבים החשובים ביותר בבניית דקים הוא הנחת היסודות. יש להבדיל בין יסודות המונחים על רצפה או על משטח בטון לבין יסודות הנבנים על אדמה חשופה.

בבניית דקים על רצפה או על משטח בטון מצמידים את מסגרת התשתית בהברגה אל זוויות מתכת העשויות בצורת – ר או – U ומוצמדות למשטח על ידי ברגי ג'מבו.

חיבור קורות עץ בברגיי מתכת על אדמה מסובכת יותר.

זה שלב חשוב שבגלל מורכבותו יש לדאוג שבעל המקצוע עושה עבודה יסודית ולא מקצר תהליכים.

כדי להניח יסודות על אדמה על בונה הדקים לחפור בורות רבים (במרחקים של 70-100ס"מ זה מזה) בהם יוצבו קורות קצרות בעמידה בתוך יציקת בטון. הבורות לא צריכים להיות עמוקים מאוד, כ- 50ס"מ עומק, אולם עליהם להיות מסודרים בקוים ישרים כדי שחיבור הקורות לתשתית מלמעלה יוכל להיעשות על ידי שורות מקבילות של ברגים בקו יפה.

את הקורות הניצבות יש לצפות בשכבה של זפת קרה להגנה מפני מים ורקבון. היא נקראת כך משום שבשונה מזפת גגות למשל, אין צורך לחמם אותה על מנת למרוח אותה. ניתן למצוא זפת קרה גם בספריי מיצרנים שונים, היא מגיעה דרך כלל במיכלים בגודל 500 מ"ל, לא יקרה במיוחד (כ-40ש"ח) ונותנת תוצאה טובה. לשם יציקות הבטון ניתן להכינו לפי הנוסחה הותיקה של מלט/חול/חצץ/מים ולערבב אבל מומלץ להשתמש בבטון ייבוש מהיר (ספיר 610, רדימיקס, קדמאני ועוד). בטון ייבוש מהיר בא גם הוא בשקים של 25 ק"ג ואפשר להשתמש בו בערבוב עם מים בלבד.