עיצוב דקים

דק מעץ טבעי הוא אחד האלמנטים היפים בבית המאפשרים חירות בעיצוב וביטוי עצמי. אופיו של העץ כחומר אורגני גמיש אך חזק הופך אותו לנוח לעיבוד כך שניתן לעצב דק כמעט בכל צורה. אפשר למצוא באינטרנט תוכנות לעיצוב דקים, הן די פשוטות לתפעול ומאפשרות להתבונן על הדק במבט עילי ולבצע שינויים לפי העולה בדעתכם. כאן חשוב לציין, כי תוכנות עיצוב דקים אמריקאים משתמשות במידות של אינץ' ורגל (פוט) אז יש לבצע התאמה למדידה בשיטה המטרית הנהוגה בארץ.

בעיצוב דק עץ יש להתחשב בכמה משתנים איתם אנחנו יכולים "לשחק":

 

  • כיוון הקורות

  • גבולות וקווים חיצוניים של הדק

  • הגבהות והנמכות (כולל תאורה ומדרגות)

  • הדהוד עם חומרים אחרים (אבן, ברזל, אדמה וצמחים)

 

אלו המעוניינים לעצב את הגינה שלהם ברוח הפנג-שוואי ימצאו תורה שלמה בכל הקשור לכיוונים ולחומרים. לפי הפנג-שוואי בכיוון מזרח, למשל, שולט אלמנט העץ ויש לחזק אותו בצבעים חום וירוק ובקווים לאורך. בדרום מערב, לעומת זאת, שולט אלמנט האדמה ויש להשאירה חשופה ומטופחת.

בהתחשב בעובדה שרובנו מחפשים פתרונות קומפקטיים וחסכוניים אפשר להשיג אפקט בעיצוב פרגולות ודקים מדהים בכמה שיטות פשוטות כנס לכאן לראות כמה תמונות ורעיונות.

 

 

 

 

 

דק מלבני או ריבועי לדוגמא, לא חייב להיבנות על ידי קורות עץ מקבילות הזורמות לאותו כיוון. ניתן לחלקו ל- 4 מקטעים שונים ובכל מקטע לסדר את כיוון הקורות אחרת, אפשר גם באלכסון כלפי פנים דבר שמעצים מאוד את הנקודה המרכזית של הדק.

ובכלל מי קבע שדק צריך להיות מרובע? השלב הראשון ב"לצאת מהקופסה" של מגבלות העיצוב הוא ההבנה שגבולות הדק מסוגלים להיות בקו עגול או גלי. תחושת הזרימה המתקבלת מדק בעל גבולות עגולים היא יחודית ונעימה. כאן מתגלה דילמה אחרת, דק מוגבה או בגובה הרצפה? דק בקווי גזרה עגולים יהיה יפה יותר כשהוא מונח באותו הגובה כמו הדשא או המשטח האחר אליו משתלב. דק מוגבה מאפשר לנו להתקין מנורות ספוט על גבי קורת ההגבהה לשם תאורה פרקטית או דקורטיבית של המשטח. בכל הקשור להגבהות ומדרגות, עיצוב שלהן בקו אחר כמו למשל גימור אלכסוני של צדדי המדרגות יקפיץ את החזות הכללית בכמה רמות.

 

 

השילוב האהוב ביותר בעיצוב דקים הוא עם צמחיית הגינה, אבנים ואדמה. קו אדניות ארוך ומשעמם כבר לא עושה את העבודה. את הצמחים ניתן להכניס במגרעות (ריבועיות או עגולות) שיוצרים בתוך משטח הדק. הנחת אבנים טבעיות כגבול תוחם בין הדק לאדמת השתילים נותנת תוצאה יפה אך יש להתאים בין צבע האבן לצבע הדק.
תנו דרור לדמיון שלכם ותוכלו להשיג דק יפה ויחודי שיהיה רק שלכם.