חדשות פרגולות ודקים

חדשות מכל העולם על פרגולות דקים מעץ

קמפיין גיוס כספי אינטרנטי מציל פרגולה היסטורית בוושינגטון

את תושבי סיאטל שבמדינת וושינגטון (ארה"ב) העסיקה החודש פרגולה מיוחדת. ב"כיכר החלוצים" בעיר (Pioneer Square) מוצבת פרגולה היסטורית העשויה פלדה ומחופה בלוחות זכוכית מיוחדת. הפרגולה היפיפיה המתהדרת בפיתוחי ברזל קלאסיים ספגה בתחילת פברואר נזק שהוערך בכ- 25,000$ כתוצאה מהתפרעות מעריצים שחגגו ברחובות לאחר משחק הסופר-בול האחרון.

חלק מהמתפרעים טיפסו על הפרגולה ושברו קרוב ל-20 לוחות זכוכית אשר על מנת להחליפן, יש לייצר אותן לפי הנחיות וסטנדרטים היסטוריים השומרים על אותנטיות הבניה. בנוסף, שברו המתפרעים חיפוי נחושת וכיסו חלק מהפרגולה בכיתובי גרפיטי.

 

סירטון דקה וחצי 

 

אבל... החלק המעניין בכל הסיפור הוא שמשלמי המיסים של סיאטל לא ינזקו.

זאת, כתוצאה מיוזמה של אשה בשם אמנדה קווין.

קווין יזמה קמפיין אינטרנטי לגיוס כסף תוך תקווה להגיע לסכום הנדרש.

אנשים תרמו מנדבת ליבם במגוון סכומים,

הקמפיין הצליח ומלוא הכסף נאסף הודות לתרומה משמעותית אחת בסך 10,000$.

הפרגולה ההיסטורית, שיעודה המקורי היה כיסוי מתחם שירותים ציבוריים תת קרקעי,

תשופץ ותנוקה. לפרגולה הזו כבר יש נסיון בשיפוץ,

בשנת 2001 הפילה אותה משאית שהתנגשה בה והיא נבנתה מחדש.

 

"רפורמת הפרגולה" בישראל

בתאריך 21.7.2013 אישרה הממשלה ברוב גורף תיקון לחוק התכנון והבניה שנודעה ברבים בשם "רפורמת הפרגולה". אחד החסמים הבירוקרטיים הגדולים ביותר בכל נושא התכנון והבניה בארץ היה ההיתר הנדרש על פי חוק לשם ביצוע כל שינוי או הוספה בנכסים פרטיים. שינויים כמו הקמת מחסן, מחסום חניה, הצבת דודי שמש, שינוי גדר, הקמת פרגולה ועוד, דרשו אישור כתוב מהוועדה המחוזית. הפרוצדורה הפכה להיות מעמסה על כל הנוגעים בעניין; הועדות המחוזיות לא עומדות בעומס ונאלצות להתמודד עם בעיות נקודתיות של אזרחים, האזרחים מטורטרים בין משרדים במילוי טפסים ונאלצים לחכות זמן רב (אפילו שנים) לקבלת האישור, המדינה נאנקת תחת הצורך לספק לאזרחים פתרונות דיור.

מטרת התיקון לחוק, אותה יזם שר הפנים גדעון סער, היא הסרת החסמים לפיתוח הבניה ככל שניתן וייעול התהליך היקר והארוך הזה. סמכויות ההיתר ינתנו לועדות מקומיות ול'מכוני אישור' שיוכלו לנהל את מטריית האישורים הנדרשת (מכבי אש, פיקוד העורף, משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה) אצלם.

יחד עם זאת חשוב לציין, כי רפורמת הפרגולות נתקלה גם בהתנגדות מצד "המטה לתכנון אחראי" הכולל 30 ארגוני סביבה וחברה ומצד חכ' דב חנין הטוענים, כי הרפורמה עשויה להתבטא בפגיעה בסביבה ובציבור כתוצאה מהבדלים בסטנדרטים של הועדות המקומיות.