פרגולות מלאות עץ

קשה שלא להבחין במגמה חדשה יחסית, הנמצאת שנים ספורות בארץ, של עיצוב פרגולות בעץ מלא. בשנים האחרונות מסתמנת נטייה עיצובית של "חזרה אל הטבע".

ניתן למצוא יותר ויותר בתים בהם נעשה שימוש בחומרים טבעיים כמו, אבנים, עץ וברזל, לחיפוי קירות ומשטחי עבודה, לריצוף, לריהוט וכמובן לדקים ופרגולות עצמם. מדובר בפרגולות אשר חזותם עשויה עץ. בחלק מהפרגולות רק הקירוי או אפילו רק חלק מהקירוי עשוי מעץ מלא, שלד הפרגולה בנוי מחומרים אחרים וניתן אף למצוא פרגולות העשויות מעץ מלא על כל חלקיהם 

רוב הפרגולות המלאות מעובדות למראה גושני, גס, כבד ומיושן הנקרא "פראי", "טבעי", "שורשי" ואפילו "בראשיתי", אולם ישנם גם פרגולות מעץ מלא בעלות מראה נקי יותר, המעובדות בצורה חלקה, אלגנטית וקלאסית. הצבעים השולטים בפרגולות אלו, הם צבעי ה"האדמה" על כל קשת גווניהם: צבעים שונים של חום הנובעים מסוגי העצים השונים, לבן, אוקר, אופוויט, צהוב ואפור של האבנים השונות המשולבות ברצפה, במעקה, או בחיפוי הקירות. ואף אלמנטים מתכתיים כמו ברזל מושחר, פליז ואלומיניום טבעי או צבוע.

בחלק מהפרגולות נמצאים פירזולים שונים, כמו צירים המיוצרים באופן מיוחד לסוג פרגולות זה, ואף עשויים בעבודת יד. חפצי נוי ומאווררי תקרה המתאימים להם, עשויים גם הם מחומרים טבעיים ומעובדים בעיבודים לא שגרתיים. הקו העיצובי שלהם מתאפיין בדרך כלל בפשטות עיצובית, ובהימנעות מקישוטיות יתר, בהתחקות אחרי יופיו וצורתו הטבעיים של העץ ובשילוב סממנים אתניים. זהו קו ששורשיו שאובים במאות השבע-עשרה, שמונה-עשרה והתשע-עשרה ויש בו מן העיצוב הגוטי, הוויקטוריאני, מהסגנון האנגלי הכפרי ואף מסגנון ימי הביניים. חלקו לקוח מתרבויות רחוקות כמו: יפן, הודו, מקסיקו וסין, וניכרת בו גם השפעה, מתרבויות מערביות בעיקר מאירופה המרכזית ומארה"ב.

 

העצים הנפוצים בפרגולות אלה הם עץ דובדבן, אלון, מייפל, ובוק, ולעיתים רחוקות אף מיצרים פרגולות מעצי תיק ומהגוני.

עצים אלו עוברים עיבודים מסוגים שונים כמו: שריטה, שיוף, יישון, השחמה, חספוס, וצריבה, המקנים לעץ את המראה ה"טבעי", ה"פראי" האותנטי. עיבודים אלה, יש לציין, אינם מעוותים את טקסטורת העץ האמיתית אלא חושפים ומבליטים אותה. העצים נשארים בדרך-כלל בצבעם המקורי ונצבעים בשמן או בלכות בכדי להגן עליהם. 

 

כדי להבין בדיוק במה מדובר ומה מבדיל פרגולות אלה מפרגולות מתכת: אלומיניום או ברזל  כמה רעיונות לפרגולות.

 

דורון בן דוד עבודות עץ 
פרגולות, דקים וכל סוגי עבודות העץ, כולל עבודות עץ אומנותיות, תכנון מקצועי, גימור מושלם.
לפגישת היכרות חינם - התקשר עכשיו! 

054-648-3942